Skip to content
Gratis fragt fra €25
Azarius
Northern Light x Big Bud Auto
Click to zoom

Northern Light x Big Bud Auto

Cannabisfro

af Expert Seeds

216,95 kr.
Midlertidigt udsolgt
To legendariske indica-linjer i ét autoflowering frø — Northern Light x Big Bud Auto fra Expert Seeds leverer op til 600 g/m² indendørs på 80-90 dage. Med 18 % THC og et jordagtig-gæragtigt aromaprofil er den bygget til dyrkere, der måler succes i gram pr. høst. Fås i pakker med 3 eller 5 frø.
Antal
Vælg mulighed

Vi mailer dig kun om dette produkt — ingen markedsføring.

Gratis fragt inkluderet

Northern Light x Big Bud Auto cannabisfrø

Northern Light x Big Bud Auto er en autoflowering cannabissort fra Expert Seeds, der kombinerer to af de mest anerkendte indica-dominante genetiske linjer i ét frø. Resultatet er en plante, der kan levere op til 600 g/m² indendørs — et udbyttetal, som mange fotoperiodiske sorter ville misunde. Fra spiring til høst tager det 80-90 dage, og planten kan nå op til 150 cm i højden. Det gør den til en af de større autoflowering-varianter på markedet, og den producerer harpikstunge, tætte blomster med 18 % THC og et målbart CBD-indhold.

Autoflowering Indica-dominant Op til 600 g/m² 80-90 dage fra frø til høst 18 % THC 18+ only

Pakningsstørrelser

Northern Light x Big Bud Auto fås i pakker med 3 eller 5 frø. Har du et enkelt growtelt og vil teste genetikken først, er 3-pakken et fornuftigt valg. Men vi hælder selv mod 5-pakken, hvis du allerede har dit setup kørende. Med planter der kan nå 150 cm, fylder 3-5 stykker fint i et 80x80 eller 100x100 telt — og mister du ét frø til langsom spiring, står du med et hul i baldakinen, som tre frø ikke kan dække. Bestil 5-pakken, hvis du vil have fuld dækning fra dag ét.

Specifikationer for Northern Light x Big Bud Auto

SpecifikationVærdi
FrøbankExpert Seeds
GenetikNorthern Light x Big Bud (Autoflowering)
TypeAutoflowering, feminiseret
Dominant profilIndica-dominant
THC-indhold18 %
CBD-indholdTilstede (uoplyst procentdel)
Udbytte indendørsOp til 600 g/m²
Udbytte udendørs pr. plante55-80 g
PlantehøjdeOp til 150 cm
Frø til høst80-90 dage
SmagsprofilJordagtig, gæragtig, sød og syrlig
Tilgængelige pakker3 frø / 5 frø

Autoflowering planter kører på samme lysplan fra spiring til høst, så du har brug for et pålideligt fullspektrum LED-panel og en timer, der holder 18/6 eller 20/4 uden afbrydelser. Dyrker du i et growtelt, er et kulfilter ikke til forhandling — Northern Light x Big Bud Auto producerer harpikstunge, duftende blomster fra uge fem og frem, og dine naboer behøver ikke vide det.

Derfor er de ekstra uger ventetid det værd

De fleste autoflowering-sorter er færdige på 60-70 dage. Northern Light x Big Bud Auto beder om 80-90. Den ekstra tid er ikke spildtid — det er her udbyttegabet opstår. Hvor en typisk auto giver 300-400 g/m² indendørs, presser denne sort sig op mod 600 g/m². Regnestykket er simpelt: to ekstra uger med blomstring lægger tæthed og vægt på hvert eneste knopsted, på en plante der allerede er højere end de fleste autoer har nogen ret til at være.

Indica-dominansen er tydelig i vækstmønsteret. Forvent en robust central cola med tykke sidegrene, der stort set bærer deres egen vægt uden træning. De 150 cm i maksimalhøjde betyder, at du kan slippe for aggressiv low-stress training — men bøjer du hovedstænglen i uge tre, åbner du den nedre baldakin og sender sidegrenene ind i mere direkte lys. Vi har set dyrkere trække de bedste resultater ud af denne sort ved simpelthen at toppe én gang og lade den naturlige forgrening klare resten.

Og så den ærlige begrænsning: 80-90 dage er avlerens estimat under optimale forhold. Svinger dit miljø — kolde nætter, ujævn vanding, for svagt lys — kan du kigge på 95-100 dage. Autoer venter ikke på, at du løser problemer; de blomstrer efter deres egen tidsplan uanset hvad. Så hvis du køber denne sort, skal dit setup være på plads før spiring, ikke efter.

Smag og terpenprofil

De tørrede og ordentligt curerede blomster bærer en jordagtig, gæragtig grundtone — tænk frisk brøddej på en træbordplade. Ovenpå ligger et sødt og syrligt lag, der mest kommer frem på udåndingen. Det er ikke en frugtagtig sødme; det er tættere på fermenteret frugt, tangy og varm. Gærkarakteren er markant og adskiller denne sort fra den generiske "jordagtig indica"-kategori. Har du røget klassisk Northern Lights før, genkender du fundamentet, men Big Bud-genetikken tilføjer et tættere, mere komplekst aromatisk lag.

Ifølge forskning publiceret i en gennemgang af næringsstoffer og bioaktive forbindelser fra Cannabis sativa er terpener som D-limonen og caryophyllen almindeligt forekommende på tværs af cannabissorter og bidrager til de varierede aromatiske profiler, dyrkere forbinder med forskellige stammer (PMC12154244). Den jordagtig-gæragtige karakter i Northern Light x Big Bud Auto peger sandsynligvis på en myrcen-dominant terpenblanding, som er typisk for indica-orienteret genetik.

Sådan dyrker du Northern Light x Big Bud Auto

  1. Spir frøene med papirshåndklædemetoden eller direkte i en lille potte med fugtig, let gødet jord. Kimrødder dukker typisk op inden for 24-72 timer.
  2. Flyt kimplanterne til deres endelige beholder tidligt — stofpotter på 11-15 liter fungerer godt. Autoer kommer sig ikke fra transplantationschok på samme måde som fotoperiodiske planter, så minimér rodforstyrrelse. Det her er ikke stedet at spare.
  3. Kør dine lamper på 18/6 eller 20/4 fra dag ét til høst. Northern Light x Big Bud Auto behøver ingen ændring i lyscyklus for at udløse blomstring — den skifter automatisk omkring dag 21-28.
  4. Start let gødning med en vegetativ næringsstofblanding i uge to. Skift til en bloom-formel, så snart du ser de første pistiller. Denne sort reagerer godt på moderat gødning; pres ikke kvælstof hårdt efter strækningen.
  5. Hold øje med luftfugtigheden i uge 6-10. Den tætte knopstruktur fra Big Bud-genetikken gør planterne modtagelige for skimmel, hvis den relative luftfugtighed kryber over 55 % under sen blomstring. En lille affugter eller øget udsugning løser det.
  6. Høst, når 70-80 % af trichomerne er mælkehvide med enkelte ravfarvede hoveder. Vinduet på 80-90 dage er en rettesnor — lad trichomerne fortælle dig, hvornår planten faktisk er færdig.
  7. Tør langsomt i et mørkt rum ved 18-20 °C og 55-60 % luftfugtighed i 7-10 dage, og cur derefter i glaskrukker i mindst to uger. Den gæragtige, sød-syrlige smag udvikler sig kun ordentligt med en tålmodig curing. Spring det ikke over.

Northern Light x Big Bud Auto sammenlignet med andre autoflowering-sorter

EgenskabNorthern Light x Big Bud AutoTypisk hurtig auto (60-70 dage)
Frø til høst80-90 dage60-70 dage
Udbytte indendørsOp til 600 g/m²300-400 g/m²
PlantehøjdeOp til 150 cm60-100 cm
THC-niveau18 %14-17 %
Dominant profilIndicaVarierer
Udbytte udendørs pr. plante55-80 g30-50 g

Afvejningen er klar. Du ofrer to til tre ugers dyrkertid og får 50-100 % mere udbytte med højere potens. Måler du succes i gram pr. høst frem for høster pr. år, er Northern Light x Big Bud Auto det bedre valg. Har du brug for den hurtigst mulige turnaround — f.eks. en sen udendørs runde inden efteråret — kan en hurtigere auto passe bedre. Men til en dedikeret indendørs cyklus betaler den ekstra tid sig selv hjem i tørret vægt. Køb den med den forventning, og du bliver ikke skuffet.

Potens og cannabinoidprofil

Med 18 % THC og et mærkbart CBD-indhold placerer Northern Light x Big Bud Auto sig i et komfortabelt mellemfelt — potent nok til erfarne brugere, ikke så overvældende at den straffer dem, der overvurderer en dosis. Indica-dominansen leverer en fysisk, afslappende effekt, der sætter sig i kroppen frem for at rase gennem hovedet.

CBD-indholdet er værd at bemærke. Expert Seeds beskriver dette som en sort med "en god knivspids CBD", hvilket antyder et målbart, men ikke dominerende cannabinoidforhold. Ifølge en meta-analyse fra 2015, der gennemgik randomiserede kliniske forsøg med medicinsk cannabis og cannabinoider fra 1974 til 2014, viste sorter med både THC og CBD varierede terapeutiske responser på tværs af forskellige tilstande (PMC5741114). Kombinationen af 18 % THC sammen med CBD gør denne sort traditionelt forbundet med fysisk afslapning og muskulær lindring.

Forskning i lysspektrumeffekter på Northern Lights-genetik har vist interessante resultater. Ifølge et studie om far-red lys og medicinsk cannabis blev det samlede cannabinoidudbytte i Northern Lights øget med næsten 70 % under specifikke far-red lysbehandlinger sammenlignet med en standard 12-timers lyskontrol (PMC12092679). Selvom dette studie undersøgte fotoperiodiske planter, viser det det genetiske potentiale i Northern Lights-linjen — og antyder, at dyrkere, der eksperimenterer med supplerende far-red LED'er i de sidste uger af blomstring, kan se meningsfulde stigninger i harpiksproduktion.

Relaterede produkter

Du vil måske også kunne lide

Medicinsk forbehold. Dette indhold er udelukkende til orientering og udgør ikke medicinsk rådgivning. Konsulter en kvalificeret sundhedsperson, før du bruger et hvilket som helst stof.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev-10%