Skip to content
Gratis fragt fra €25
Azarius
Trans Siberian
Click to zoom

Trans Siberian

Cannabisfro

af Auto Seeds

224,95 kr.
Midlertidigt udsolgt
Kompakt indica-dominant autoflower med White Russian-genetik — AK-47 krydset med White Widow i en plante under 80 cm, der rammer over 20% THC på 65-75 dage. Bestil 3 feminiserede frø og fyld dit 80x80 grow tent uden lysplansskift eller kønsbestemmelse.
Antal

Vi mailer dig kun om dette produkt — ingen markedsføring.

Gratis fragt inkluderet

Trans Siberian Autoflowering Seeds — White Russian-styrke i autoformat

Trans Siberian er et feminiseret autoflowering cannabisfrø fra Auto Seeds, der leverer over 20% THC fra en plante, som sjældent rammer mere end 80 cm i højden. Genetikken bag — Auto #1 (Lowryder x Ruderalis) krydset med White Russian (AK-47 x White Widow) — forklarer, hvorfor denne kompakte indica-dominante auto konsekvent rammer potenstal, man normalt kun ser hos fotoperiodiske sorter. Fra frø til høst på 65-75 dage, uden at du behøver røre ved en timer.

Feminiseret Autoflowering 20%+ THC 65-75 dage fra frø til høst Indica-dominant Op til 80 cm 3 frø pr. pakke 18+ only

Trans Siberian sælges i pakker med 3 feminiserede frø. Alle frø er hunplanter — ingen hanner at sortere fra, ingen kønsbestemmelse. En enkelt pakke fylder et 60x60 eller 80x80 grow tent op med tre planter, der kører parallelt fra spiring til klip.

Specifikationer for Trans Siberian Autoflowering

Her er de hårde tal samlet ét sted. Specifikationerne stammer fra Auto Seeds og stemmer overens med det, dyrkere rapporterer fra faktiske runs.

SpecifikationDetalje
FrøbankAuto Seeds
GenetikAuto #1 (Lowryder x Ruderalis) x White Russian (AK-47 x White Widow)
TypeFeminiseret Autoflowering
DominansIndica
THC-indhold20%+
Frø til høst65-75 dage
HøjdeOp til 80 cm
TrichomproduktionMeget kraftig — trichomer spreder sig til skyggebladene i de sidste uger
Frø pr. pakke3 feminiserede frø

Skal du køre Trans Siberian indendørs? Et Dark Box 80x80 grow tent giver disse kompakte autoer præcis det kontrollerede miljø, de trives i. Og bestil et kulfilter med det samme — den White Russian-arv lugter kraftigt, og dine naboer vil bemærke det. Vil du have lidt variation i teltet, er Auto Seeds' Berry Ryder et godt modspil med en frugtigere profil og mildere potens.

Derfor fortjener Trans Siberian en plads i dit telt

De fleste autoflowers tvinger dig til at vælge mellem hastighed og potens. Trans Siberian stiller ikke det spørgsmål. Med over 20% THC fra en plante, der kan være færdig på bare 65 dage, befinder den sig i det sjældne overlap, hvor autoflower-bekvemmelighed møder fotoperiodisk styrke. White Russian-forælderen — AK-47 krydset med White Widow — har produceret tunge indica-dominante planter i over to årtier. Auto Seeds tog det genetiske fundament og krydsede det med deres Auto #1 (Lowryder x Ruderalis), så hele cyklussen komprimeres til ét uafbrudt forløb fra frø til høst.

Resultatet er en plante, der holder sig under 80 cm, men dækker sig selv i trichomer som noget dobbelt så stort. I de sidste uger breder harpiksen sig fra toppen og ud over skyggebladene — den type frostdækning, der får dig til at overveje, om trim faktisk er værd at gemme. Med denne sort er svaret ja. Indica-dominansen viser sig i strukturen: kort, kompakt og med tæt internodal afstand, der holder kronedækket tæt uden særlig træning.

Her er den ærlige begrænsning: med en maksimal højde på 80 cm matcher udbyttet pr. plante ikke en fuldvoksen fotoperiodisk White Russian. Du bytter rå volumen for hastighed og enkelhed. Men kør tre Trans Siberian i et 80x80 telt på 20/4 lys, og det samlede udbytte over en 10-ugers cyklus er reelt konkurrencedygtigt — især når du regner med, at der er nul veg-til-blomst-overgange, ingen ændringer i lysplan og ingen hanner at holde øje med.

Dyrkning af Trans Siberian Autoflowering — hvad du kan forvente

Trans Siberian er en ligetil dyrkning, der belønner grundlæggende omhu. Ruderalis-genetikken styrer timingen — hun skifter selv til blomst omkring uge 3-4, uanset lysplan. Din opgave er at holde miljøet stabilt og undgå at overgøde.

  1. Spir dine Trans Siberian autoflowering frø med papirhåndklædemetoden eller direkte i en lille potte med let, luftig jord. Autoflowers bryder sig ikke om omplantning, så start i den endelige beholder (7-11 liter) for at spare planten for stress.
  2. Giv 18-20 timers lys i døgnet fra frø til høst. Autoflowers behøver ikke en mørkeperiode for at blomstre, og de ekstra lystimer omsættes direkte til vækst. LED-paneler fungerer godt til en plante i denne størrelse.
  3. Hold gødningen let de første 2-3 uger — kun kimplantenæring. Trans Siberian er indica-dominant og kompakt, hvilket gør hende mere følsom over for overgødning end en langstrakt sativa ville være.
  4. Hold øje med overgangen til blomst omkring dag 21-28. Du vil se pistilder danne sig ved noderne. Her skifter du til bloom-næring og øger fosfor og kalium.
  5. I de sidste 2-3 uger accelererer trichomproduktionen voldsomt. Skyggebladene fryser til. Brug en juvelerslup til at tjekke trichomfarven — høst, når de fleste er mælkehvide med et par stykker, der skifter til rav, for optimal potens.
  6. Skyl med rent vand de sidste 7-10 dage inden klip. De tætte indica-toppe holder på fugten, så tør langsomt i et mørkt rum ved 18-20 grader med 55-60% luftfugtighed i 10-14 dage, og cur derefter i glas.

Genetikken bag Trans Siberian — AK-47, White Widow og Ruderalis

Trans Siberian autoflowering frø bærer en genetisk stamtavle, der ligner et greatest hits-album. White Russian-siden — AK-47 krydset med White Widow — har været et benchmark for potens og harpriksproduktion siden slutningen af 1990'erne. AK-47 bidrager med en kompleks, lagdelt terpenprofil og en cerebral kant. White Widow leverer den absurde trichomdækning, der gjorde den til en coffeeshop-klassiker i over 25 år. Sammen har de konsekvent produceret planter, der tester over 20% THC.

Auto #1-forælderen (Lowryder x Ruderalis) er det, der får det hele til at fungere på 65-75 dage. Lowryder var en af de originale kompakte autoflowers — lille, hurtig og pålidelig. Ruderalis-genetikken giver den dagsneutrale blomstertrigger, hvilket betyder, at planten bevæger sig gennem sin livscyklus baseret på alder frem for ændringer i lysmængde. Auto Seeds har avlet denne sort specifikt for at bevare White Russian-potensen og samtidig tilføje autoflower-bekvemmeligheden.

Det, du ender med i den færdige plante, er indica-dominant struktur og effekt fra White Russian-siden kombineret med den kompakte størrelse og automatiske blomstring fra Ruderalis-linjen. Loftet på 80 cm stammer fra Lowryder-indflydelsen — planterne forbliver korte og buskede, hvilket gør dem reelt diskrete til små rum, altaner eller telte med begrænset loftshøjde.

Trans Siberian sammenlignet med andre autoflowering frø

Hvordan klarer Trans Siberian sig mod andre populære autoflowers? Her er en hurtig sammenligning med to sorter, du måske overvejer.

SortTHCFrø til høstHøjdeDominansGenetik
Trans Siberian (Auto Seeds)20%+65-75 dageOp til 80 cmIndicaAK-47 x White Widow x Ruderalis
Berry Ryder (Auto Seeds)Moderat60-70 dageOp til 60 cmIndicaBlueberry-baseret auto
Typisk fotoperiodisk White Russian20-25%8-9 ugers blomst + veg100-150 cmIndicaAK-47 x White Widow

Trans Siberian giver dig omkring 90% af den fotoperiodiske White Russian-oplevelse på omtrent halvdelen af den samlede tid og en tredjedel af højden. Berry Ryder er det mildere alternativ fra samme frøbank — mindre THC, mindre plante, frugtigere smag. Vi ville bestille Trans Siberian, hvis potens er prioriteten, og Berry Ryder, hvis du vil have noget lettere til dagtimerne eller som kontrast i et telt med flere sorter.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor lang tid tager Trans Siberian fra frø til høst?

65 til 75 dage fra spiring til klip. De fleste dyrkere rammer sweet spot omkring dag 70, men tjek trichomfarven med en lup frem for at tælle kalenderdage — miljøforhold kan rykke tidslinjen et par dage i begge retninger.

Hvor høj bliver Trans Siberian autoflower?

Op til 80 cm under optimale forhold. De fleste planter ender mellem 60-80 cm. Den kompakte indica-struktur og Lowryder-genetikken holder hende kort og busket, hvilket gør Trans Siberian til et stærkt valg til små telte, skabsdyrkning eller rum med begrænset loftshøjde.

Skal Trans Siberian autoflowering frø have ændret lysplan for at blomstre?

Nej. Ruderalis-genetikken udløser blomstring automatisk baseret på plantens alder, ikke lysmængde. De fleste dyrkere kører 18-20 timers lys i døgnet fra frø til høst for maksimal fotosyntese uden nogensinde at ændre timeren.

Er Trans Siberian frø feminiserede?

Ja, alle frø i pakken er feminiserede. Du får 3 hunplanter — ingen hanner at identificere og fjerne. Det betyder, at hver eneste plante, du dyrker, producerer røgbare toppe.

Er 20% THC realistisk for en autoflower?

Med Trans Siberian, ja. White Russian-genetikken (AK-47 x White Widow) er dokumenterede high-THC-forældre, og Auto Seeds har specifikt avlet denne linje til at bevare potensen i autoflower-format. Dyrkere rapporterer konsekvent 20%+, når dyrkningsforholdene er i orden — godt lys, korrekt gødning og stabilt miljø.

Lugter Trans Siberian kraftigt under blomstring?

Meget. White Russian-arven producerer en skarp, skunk-agtig duft, der intensiveres i de sidste 2-3 uger. Et kulfilter er afgørende, hvis du dyrker indendørs og vil holde det diskret. Uden et filter slipper lugten ud gennem teltsømme og kanalporte.

Kan jeg træne Trans Siberian autoflower med LST?

Forsigtig bladtucking er fint, men undgå aggressiv low-stress-træning eller topping. Livscyklussen på 65-75 dage giver ikke nok restitutionstid til high-stress-teknikker. Hendes naturlige indica-struktur fylder kronedækket godt ud uden indgreb.

Hvor kan jeg købe Trans Siberian cannabis seeds?

Du kan bestille Trans Siberian autoflowering frø direkte her hos Azarius. Pakken indeholder 3 feminiserede frø, og vi sender til hele EU.

Sidst opdateret: april 2026

Relaterede produkter

Du vil måske også kunne lide

Medicinsk forbehold. Dette indhold er udelukkende til orientering og udgør ikke medicinsk rådgivning. Konsulter en kvalificeret sundhedsperson, før du bruger et hvilket som helst stof.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev-10%